Календар здравља - ОКТОБАР
01.10. - Међународни дан старих
Међународни дан старијих особа се у свету и код нас обележава 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106 коју је прогласила Главна скупштина Уједињених нација (УН) 14. децембра 1990. године, са циљем да се нагласи важност осигуравања животног окружења које се може прилагодити потребама и способностима становника трећег доба.
15.10. - Светски дан чистих руку
Главни циљ Светског дана чистих руку је развој културе прања руку сапуном, како на глобалном тако и на локалном нивоу. Иако људи перу руке, мали број њих пере своје руке у критичним моментима (на пример после употребе тоалета, после неговања бебе, пре припремања хране). Развијена култура прања руку са сапуном аутоматски значи мању стопу оболевања од инфективних болести: чисте руке спашавају животе!
Прање руку сапуном је једна од најефективнијих и најисплативијих мера превенције пролива и упале плућа, болести које су најодговорније за умирање деце до годину дана – сваке године 3,5 милона деце у свету не доживе свој први рођендан због пролива и запаљења плућа.
Када треба прати руке?
Руке треба увек прати када су видно запрљане, али их је неопходно опрати и ПРЕ јела/ припреме хране, дојења/ храњења детета, активности које обављате са новорођенчетом, додиривања уста, носа, или очију и контакта с болесном особом, као и ПОСЛЕ употребе тоалета, мењања пелена, брисања носа, кашљања, кијања, додиривања предмета контаминираних телесним излучевинама или крвљу, контакта с болесном особом, контакта са животињом, изношење смећа, чишћења, након шетње, играња, куповине и сл.
Шта подразумева хигијена руку?
• Пре прања руку неопходно је да се скине накит са руку и сат. Руке прати под млазом текуће воде, по могућству млаке воде, не вреле, јер превише врућа вода може да доведе до оштећења коже.
• За прање руку користити течни сапун, а ако користите чврст сапун треба га после коришћења испрати под млазом воде и чувати тако да буде сув. Посуда са водом у којој је сапун може да садржи микроорганизме – узрочнике заразних болести, па је стога неопходно на таквим местима користити течни сапун и то антимикробни и антибактеријски сапун у затвореном систему. Не треба користити сапуне са високим процентом алкалија, агресивних средстава, детерџенте и органске раствараче, јер исушују кожу, скидају заштитни масни слој и чине је подложном разним инфекцијама и алергијским реакцијама.
• Добро истрљати целокупну површину коже руку: дланове, подлактице, површине коже између прстију, подручје испод ноктију у трајању од најмање 30 секунди.
• Након сапуњања руке добро испрати и осушити. Уколико се уместо папирног убруса користи пешкир, користити га само за руке и често га мењати, и било би пожељно да га користи само једна особа. Ако руке перете у неком јавном тоалету (ресторан, кафић, и сл) руке, посушите папирним убрусом, славину затворите папирним убрусом избегавајући сваки контакт опране коже са славином. Употребљени убрус бацити у канту. Често се у таквим тоалетима налази апарат са топлим ваздухом за сушење руку. При изласку из тоалета избегавати додиривање рукама околне површине.
16.10. - Светски дан хране
Велики број сиромашних људи не може себи да приушти основне животне намирнице. Нестабилне цене и сиромаштво истовремено представљају велику опасност за безбедност хране, пре свега у земљама у развоју. Према подацима Светске банке у 2010. и 2011. пораст цена хране води скоро 70 милиона људи у крајње сиромаштво.
Светски дан хране обележава се сваке године 16. октобра са циљем подизања свести, ширења информација и знања, али и мобилисања јавног мњења и фондова у корист глобалне борбе против глади.
Светски дан хране усмерен је ка остваривању неколико циљева:
• Подстицање националних, билатералних, мултилатералних и владиних активности у решавању проблема пољопривредне производње;
• Подстицање економске и техничке сарадње међу земљама у развоју;
• Подстицање учешћа сеоског становништва, нарочито жена у одлукама и активностима које утичу на њихове животне услове;
• Повећање свести о проблему глади у свету;
• Промоција унапређења технологија у земљама у развоју;
• Јачање међународне и националне солидарности у борби против глади, неухрањености и сиромаштва са нагласком на достигнућа у развоју пољопривреде.