Протекле активности и дешавања у 2019.
ОKТОБАР – МЕСЕЦ ПРАВИЛНЕ ИСХРАНЕ
„ПРАВИЛНА ИСХРАНА – ДОСТУПНА И ПРИСТУПАЧНА СВИМА. ЗА СВЕТ БЕЗ ГЛАДИ”
Организација за храну и пољопривреду (FAO) обележава сваке године 16. октобар – Светски дан хране, дан када је ова организација и основана 1945. године. У Србији се 16. октобар – Светски дан хране обележава од 2001. године уз подршку Министарства здравља Републике Србије. Ове године, Светски дан хране, 16. oктобар, обележава се под слоганом: „Правилна исхрана – доступна и приступачна свима. За свет без глади” са фокусом на смањење броја гладних у свету.
Као и претходних година Одсек за промоцију здравља Завода за јавно здравље Ваљево је организовао регионални конкурс за избор најбољих ликовних и литерарних радова на тему „Правилна исхрана – доступна и приступачна свима. За свет без глади“, за децу предшколског и школског узраста. Комисија у саставу: професора ликовне културе Милијана Марковића, Прим. др Јасмине Лукић спец. опште медицине и др Мирјане Петровић спец. социјалне медицине је изабрала најбоље радове у категорији предшколаца и ученика узраста од I - IV и V – VIII разреда основне школе. Најбоље рангирана деца на подручју Колубарског округа су од стране наше установе добила дипломе и поклоне, који су им уручени на централној манифестацији одржаној 17. октобра у Осечини. Домаћин овогодишње манифестације је била Служба за поливалентну патронажу ДЗ Осечина, на челу са директором Прим. др Душаном Миловановићем спец. опште медицине. Деца из ПУ „Лане“ Осечина са васпитачима су извела пригодан програм, и ову манифестацију учинила још лепшом. Свечаности су присуствовали и руководство општине Осечина, чланови Општинске управе, колеге из домова здравља Колубарског округа, родитељи деце и други.
Списак награђене деце следи у наставку текста, а њихови радови су прослеђени у Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ где ће се такмичити на републичком нивоу. СПИСАК НАГРАЂЕНИХ:
ПРЕДШКОЛЦИ
I Награда – Милановић Нађа – Прва предшколска група, вртић Пчелица, ПУ „Милица Ножица“ Ваљево
II Награда – Стојаковић Сара – вртић „Бубамара“ ПУ „Милица Ножица“ Ваљево
III Награда – Милијановић Маша – Предшколска група ПУ „Лептирић“, Лајковац
Спец. награда – Николић Хана и Николић Огњен – вртић „Др Михаило Ступар“ ПУ „Милица Ножица“ Ваљево
ОД I – IV РАЗРЕДА
I Награда – Росић Лазар III4 разред, ОШ „Прота Матеја Ненадовић“ Бранковина, ИО Котешица
II Награда – Ђурђевић Наталија III1, Образовно - васпитни центар „Осечина“
III Награда – Петковић Тамара IV p. и Митровић Милица I р. ОШ „Прота Матеја Ненадовић“ Бранковина, ИО Јошева
ОД V – VIII РАЗРЕДА
I Награда – Јуришић Нина VII3, ОШ „Миле Дубљевић“ - Лајковац
II Награда – Јанковић Анђелија VI1, ОШ „Миле Дубљевић“ - Лајковац
III Нагрaда – Бајић Никола VI2, ОШ „Миле Дубљевић“ – Лајковац
Спец. награда – Срећковић Јана VI3, Образовно - васпитни центар „Осечина“
ГРУПНЕ НАГРАДЕ
I Награда – Припремна предшколска група ПУ „Уб“ – васпитачи: Јаковљевић Сања и Савић Ана
II Награда – Припремна предшколска група ПУ „Лептирић“ Лајковац – васпитачи: Савковић Биљана и Ранковић Зорица
III Награда – Средња група ПУ „Каја“ Љиг - васпитачи: Трнинић Весна и Трмчић Милена
Спец. награда – Мешовита група III ПУ „Каја“ Љиг – васпитачи: Симић Вера, Радосављевић Станковић Радмила и приправник Митровић Марина
ЛИТЕРАРНИ РАДОВИ
I Награда – Рајовић Јован IV1, ОШ „Нада Пурић“ Ваљево
II Награда – Гладовић Ана V3, Образовно - васпитни центар „Осечина“, ИО Комирић
III Награда –Митровић Андријана IV p. и Митровић Милица I р., ОШ „Прота Матеја Ненадовић“ Бранковина, ИО Јошева
Спец. награда – Грујичић Михаило VII3, Образовно – васпитни центар „Осечина“
Тренутно, око 700 милиона људи на свету има преко 60 година, а процењује се да ће до 2050. године тај број износити 2 милијарде, што ће представљати преко 20 процената светске популације. Тренд повећања броја старијих особа ће бити највећи у земљама у развоју, при чему се Азија издваја као регион са највећим бројем старијих особа, док се Африка суочава са највећим пропорционалним растом броја старијих особа. Имајући све ово у виду, очигледно је потребно скренути пажњу на посебне потребе и изазове са којима се суочавају многе старије особе у срединама у којима живе. Међутим, важно је знати да можемо очекивати њихов пун допринос у друштву, само ако постоје одговарајуће гаранције за уважавање њихових људских права.
Практично све земље света суочиле су се са растом броја старијих особа у популацији. Ове демографске промене утичу на рад, запошљавање, финансије, потражњу за робом и услугама, становање и инфраструктуру, транспорт, социјалну и здравствену заштиту, али и на породичне односе и међугенерацијску солидарност.
Владе широм света требало би да се припреме за ове економске и друштвене промене повезане са старењем становништва и са тим у вези важно је посматрати старење са позиције развоја укључујући и постизање Циљева одрживог развоја наведених у Агенди 2030. Старење становништва је важно са становишта циља о искорењивању сиромаштва, обезбеђивању услова за здрав живот и благостање за све генерације, промовисању равнопраности полова кроз цео животни циклус и пуно и продуктивно запошљавање. Потребно је смањити неједнакости између и унутар земаља, али стварати и насеља која су инклузивна, сигурна, отпорна и одржива.
Тема овогодишње кампање “Ка једнакости у старијем добу” је усклађена са десетим циљем одрживог развоја који се односи на смањење неједнакости унутар и међу земљама, кроз оснаживање и промовисање социјалног, економског и политичког укључивања свих људи, без обзира на године, пол, инвалидност, расу, етичку припадност, порекло, религију, економски или други статус.
Овогодишња кампања има за циљ:
Скретање пажње на постојање неједнакости у старијем животном добу, као последице акумулираних неједнакости током живота. Наиме, особе које на почетку живота имају више могућности и ресурса имају знатно веће шансе да постану старије особе са бољим квалитетом живота. Са друге стране, особе које потичу из породица ниског социоекономског статуса, имају мање шансе да се образују и суочавају се са различитим стресорима, што доводи до све већих социјалних и економских неповољности у каснијем животу. У старијем добу, ове се неједнакости акумулирају. Освестити важност хитног суочавања са постојећим неједнакостима и важност спречавања будућих неједнакости повезаних са старењем. Освестити важност истраживања друштвених промена у контексту животног тока: целоживотно учење, проактивна и прилагодљива политика запошљавања, социјална заштита и универзално здравствено осигурање. Освестити важност уважавања примера добре праксе и препорука заснованих на доказима, у смањењу неједнакости и промени стереотипа везаних за старење.
Одсек за промоцију здравља Завода за јавно здравље Ваљево у сарадњи са Домом здравља Ваљево, Црвеним крстом и Медицинском школом “Др Миша Пантић” Ваљево је обележио овај датум здравствено промотивним активностима у Дому пензионера Ваљево. Том приликом одржано је предавање о здравом и активном старењу, са освртом на значај физичке активности на здравље и принципима здраве исхране у трећем животном добу и подељен је здравствено промотивни материјал у виду брошура.
Служба за поливалентну патронажу је свим заинтересованим пензионерима контролисала вредности крвног притиска и гликемије и спровела антропометријска мерења, и том приликом је прегледано 40 особа.
Представници Црвеног крста су говорили о превенцији трауматизма код старих, док су ученици треће године Медицинске школе припремили пано о активном старењу.