Историјат
Ова станица обављала је целокупне стручне анализе (серолошко-бактериолошке и хемијске), све потребне мере на спречавању епидемија заразних обољења, вршила је преглед пијаћих вода и животних намирница. Имала је четири одељка и то: серолошко-бактерилошки, хемијски, епидемиолошки, административни и свега петоро запослених.
Године 1954. ова санитарно-епидемиолошка станица се сада већ као Хигијенски завод преселила у простор где се данас налази Историјски архив Ваљева. Завод је располагао са следећим организационим јединицама:
- Бактериолошко-епидемилошко одељење;
- Хигијенско-хемијско одељење;
- Одељење за здравствено просвећивање и школску хигијену;
- Санитарно-техничко одељење;
- Одељење за организацију здравствене службе и здравствене статистике;
- Управа са администрацијом и рачуноводством.
При епидемилошком одсеку постојале су и две акцијске службе за борбу против ендемског луеса и за сузбијање микозе, а при овом одсеку радио је и антирабични пункт.Током 1964. године у установи је било запослено 37 сталних радника. Установа је располагала са два моторна возила. У то време Завод за здравствену заштиту је важио за најбољи завод у Републици Србији.
1970. Завод је припојен Медицинском центру Ваљево, а тек после 30 година поново је почео са радом 01.07.2000. године у простору Здравственог центра.
Почетком 2008. године Завод за јавно здравље Ваљево, наставља са радом у новом пословном простору у улици Владике Николаја бр 5.